Web Sitesindeki Alt Dizini .htaccess Dosyası ile Kök Dizin Olarak Tanımlamak

Diyelim ki bir web siteniz var ve mevcut olarak çalışıyor. Daha sonra bir alt dizin içinde yeni versiyonu hazırlıyorsunuz ve test ediyorsunuz. Herşey bitti. Tüm yapılandırmayı alt klasöre göre yapmıştınız. Şimdi ilk işlem, mevcut web sitesini “eski” isimli dizin içine taşıyıp yeni siteyi kök siteye aktarmak olacak. Tamam, buyrun. Şimdi alt dizindeki yeni site içindeki dosyaları da kök klasöre taşıyın. htaccess dosyası imdada yetişir.

Diyelim ki bir web siteniz var ve mevcut olarak çalışıyor. Daha sonra bir alt dizin içinde yeni versiyonu hazırlıyorsunuz ve test ediyorsunuz. Herşey bitti. Tüm yapılandırmayı alt klasöre göre yapmıştınız. Şimdi ilk işlem, mevcut web sitesini “eski” isimli dizin içine taşıyıp yeni siteyi kök siteye aktarmak olacak. Tamam, buyrun. Şimdi alt dizindeki yeni site içindeki dosyaları da kök klasöre taşıyın.

Ama bence buna gerek yok. İşlem çok daha basit.

Diyelim ki web sitenizin adresi https://www.example.com olsun. Yeni web sitenize ait dosyalarınız da “yeni” dizininde bulunsun. Yani web tarayıcısının adres çubuğuna https://www.example.com/yeni yazınca yeni siteyi görebiliyorsunuz. Bu noktada, insanlar https://www.example.com yazdığında da yeni siteye yönlensin ve ziyaretçiler bunu hissetmesin istiyorsunuz.

  1. kök dizin içinde bulunan .htaccess dosyasının içine aşağıdaki kodları ekleyelim, (.htaccess dosyası yoksa o zaman bir tane oluşturalım).

				
					RewriteEngine On
# https://www.example.com adresini /yeni diziniyle eşleştir
RewriteRule ^$ /yeni/ [L]
# https://www.example.com/x adresini /yeni/x yoluna yönlendirelim
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteCond %{REQUEST_URI} !^/yeni/
RewriteRule ^(.*)$ /yeni/$1
RewriteCond %{SCRIPT_FILENAME} -d
RewriteRule ^yeni/(.*[^/])$ https://www.example.com/$1/ [R=301]
				
			
  1.  Artık web sitenizde hiçbir dosyanın yerini değiştirmeden “yeni” dizinine yönlendirmiş olursunuz.
  2. Bir diğer yol daha var: .htaccess içine 
    RewriteBase /yeni
     yazmak da aynı işi görür aslında.
Okunma Sayısı: 1